Jak vybrat matraci

Jak vybrat matraci

Věděli jste, že každý člověk stráví až jednu třetinu svého života v posteli? Proto určitě není dobré podceňovat její výběr a šetřit na ní. Nebo snad chcete strávit třetinu života na nekvalitním a nepohodlném lůžku? Vyznat se v široké nabídce není ale úplně jednoduché. Jak tedy zvolit tu správnou matraci, která Vám poskytne kvalitní odpočinek? Tady máte pár tipů, s kterými bude výběr hračka.

Četnost využívání

Ještě než se vrhnete do vybírání matrace, je třeba si zodpovědět pár otázek. Jednou z nich je, jak často budete matraci využívat. Jedná se Vám jen o příležitostné spaní na chatě nebo pro hosty u Vás doma? Pak určitě postačí třeba rozkládací matrace nebo levnější pěnové z PUR či HR pěn, pružinové nebo sendvičové. Naopak při výběru matrace pro pravidelné užívání je třeba dbát na spoustu dalších věcí, které si vysvětlíme níže. Každá matrace by měla být po 5 až 10 letech používání vyměněna.

Tvrdost

V dnešní době se vyrábí matrace s různou tvrdostí, která se uvádí v rozsahu 1 až 7, od nejměkčí po nejtvrdší. Nejměkčí matrace jsou latexové nebo ze studené pěny. Velké oblibě se v poslední době těší matrace z tzv. líné či paměťové pěny. Tento druh matrací se dobře přizpůsobuje tělu a zabraňuje otokům.

Nejčastěji se používají středně tuhé matrace, které dostatečně udržují páteř v rovině. Ty nejkvalitnější se vyrábí z přírodních materiálů nebo dokonce můžeme v nabídce najít bio-ručně šité matrace. Tvrdší matrace jsou často vyztuženy koňskými žíněmi či kokosovým vláknem. Tyto materiály dodávají matracím nejen vyšší tuhost, ale i výrazně lepší prodyšnost a jsou tak vhodné pro alergiky. Ty nejtvrdší matrace jsou určeny hlavně pro osoby vyšší váhové kategorie.

Velmi oblíbené jsou i matrace s dvojí tuhostí, kdy oba partneři mohou využívat tu stranu matrace, která jim dle tuhosti více vyhovuje.

S věkem se výběr matrace mění

Velmi oblíbeným materiálem pro matraci pro děti jsou přírodní kokosová vlákna. U dětských matrací bychom měli myslet hlavně na to, aby byla hypoalergenní a dala se snadno omýt v případě nějaké nehody. Pro starší děti a studenty se doporučuje matrace bez profilových zón na povrchu. Naopak pro seniory je vhodná vyšší matrace, která usnadní vstávání z postele. Co se týče tvrdosti, spíše vybírejte měkčí matrace nebo přímo speciální antidekubitní, které zabraňují vzniku proleženin.

Prodyšnost

Tato vlastnost je jednou z klíčových při výběru té správné matrace. Matrace dokáže pojmout jeden a půl litru potu za noc. Pot pak zůstává uvězněn v matraci, nemá možnost se odvětrat a je tak ideálním místem pro množení se roztočů. Lepšímu odvětrávání matrace pomáhají mezery mezi jednotlivými vrstvami, příčné průřezy nebo speciální vrstvy z přírodních vysoce prodyšných materiálů jako jsou kokos, koňské žíně či agáve.

Potah matrace

Velmi praktickou věcí je snímatelný potah matrace, který se dá vyprat. Pokud hledáte matrace do partnerské postele, určitě dbejte na to, aby byl potah dělitelný na dvě půlky, protože celý by se nevešel do běžné pračky. Na výběr je i funkční potah, který ocení osoby s nadměrnou potivostí nebo matracový potah s obsahem molekul stříbra či zdravotnický potah.

 • Jak vybrat kuchyňský robot

  Jak vybrat kuchyňský robot

  Kvalitní kuchyňský robot je spotřebič, který dokáže každé hospodyňce ušetřit spoustu času a nervů. Při jeho výběru je třeba soustředit se na mnohem více než jen na barvu a design. Při nesprávném výběru se vám totiž může stát, že na spotřebič se bude pouze prášit na lince. Jak vybrat ten správný, který se stane vaší[Read more…]

 • Jak vyrobit adventní věnec

  Jak vyrobit adventní věnec

  Adventní věnec není žádná věda, hravě jej zvládne každý. Ne nadarmo se říká – nelepší věnec (dárek) je ten, který člověk vyrobí sám, z lásky. Jak vyrobit adventní věnec snadno a rychle.

 • Anglické bydlení

  Anglické bydlení

  Toužíte svou domácnost vybavit tak, jak ji nemá vybavenou nikdo jiný? Oslňte nejen sebe, ale i své sousedy a budoucí návštěvy anglickým bydlením. Otázkou je, co si pod pojmem „anglické bydlení“ představit. Pokud denně nepročítáte časopisy o bydlení, pokud se nezajímáte o svět bydlení, možná vám toto sousloví nic neříká. To však nevadí, vše důležité[Read more…]