Jak vybrat postel

Jak vybrat postel

Jak vybrat postel ve 3 krocích – víte, že 30 % našeho života strávíme v posteli?

Tož vybírejte jak uznáte za vhodné, ale mějte na paměti, že na posteli se nevyplatí šetřit kdejaký grešlák jako v supermarketu a kupovat jen matraci a rošt jen když je “v akci”. Na posteli zkrátka nešetřete. V hospodě také nepijete patoky, tak nešetřete ani na kvalitním spánku.

Jak vybrat postel
Postel s nebesy jako ze středověku nebo plovoucí postel jako z kurvahošigutentag je sice bžunda a úlet, ale s kvalitou spánku se potkaly obloukem. Dobré spaní hezká postel nedělá. (zdroj: wikicommons, http://bit.ly/2i9Bnne)

1. Kdo v ní bude spát

Mladí nebo staří, širocí nebo tencí, bohatí nebo chudí, všichni potřebují kvalitní lože.

 • Miminka/kojenci/batolata – bezpečná, funkční, ergonomická. Pořiďte kvalitní dětskou matraci.
 • Přeškoláci/školáci/puberťáci – postel vybírejte bez omezení. Na kvalitě nešetřete, na matraci už vůbec ne
 • Pro seniory – dědeček a babička jistě ocení dobrý nerušený spánek. Postel by měla být vyšší (i matrace) s polohovatelným roštem – jak dobře se jim pak bude vstávat!

2. Bříza nebo dub, dřevotříska – to je zvuk!

Nesouhlasíte? My také ne. Masiv je zkrátka masiv. Poctivé dřevěné postele jsou sice těžké na manipulaci a možná vás párkrát lupne v zádech při převozu a montování, ale neváhejte..výsledek rozhodně stojí za to.  Na dřevotřísce žádné výrazné rajtování nehrozí, pokud tedy nechcete cestovat po ložnici jako na divokém moři nebo snad skončit na zemi s rozpadenými bočnicemi. Jaký materiál tedy vybrat?

Masivní postele

Postele z masivu – dřevo je zdravotně nezávadné a při šetrném zacházení vydrží věky. I vaše vnoučata v ní pak budou spát.

Postele z měkkého dřeva (březové, smrkové, apod.) má krásnou texturu se všudypřítomnými suky, navíc jsou i cenově dostupnější než postele z tvrdého dřeva. Nevýhodou jak asi tušíte je, že se rychleji logicky opotřebují než tvrdší dřeviny.

Postele z tvrdého dřeva (dub, buk, apod.) jsou velmi pevné, robustní a odolné. Vydrží kdejaké zacházení, spoje se nevymačkávají. Tvrdé dřeviny jsou odolnější vůči rozdílům teplot a vlhkosti.

Své bystré oko zaměřte na kování postele, resp. Systém stavby, držení čela a “zadku” s bočnicemi, uložení roštu. Jednoho krásného dne jsem pořídil postel z modrého domu, a nestačil jsem se divit. Rošt propadal bočnicemi, samotné bočnice vůbec nebyly stabilní k čelu a pěkně se rozjížděly jako když brazilky kroutí boky na festivalu v Rio de Janeiru. Vyzkoušejte si nejlépe na prodejně, jak se postel chová při různých pohybech.

Postele z lamina

Lamino postele (laminátové, z lamina, dřevotřískové) jsou ty staré známé stavebnice ze Sconta, Ikea, apod. Vyrábí se z dřevotřísky zalaminované fólií s dekorem dřeva nebo konkrétních barev (bílá, černá, apod.).

+nízká cena

+snadná údržba

-stabilita

-trvanlivost

Tipy a triky: když už dřevotřísku, tak silnější. Prověřte také středové podpěry a pevnost rohových spojů (kování)

Kované postele

Opravdu – i kované postele přímo od kováře se vyrábí. Cena je samozřejmě poněkud vyšší. Postel z kovu je velmi originální, nicméně myslete na to, jak se bude vyjímat ve vašem interiéru.

+design

-cena

Kovové postele

Pozor – kovové nejsou kovové. Kovové se vyrábí profilových plechů a dutých trubek. Postel je tak velmi lehká a dobře se s ní manipuluje. Na prodejně vyzkoušejte, jestli postel nevyluzuje při určitých pohybech nebo poklepáním určité zvuky, abyste doma neměli nechtěný orchestr 🙂

+hmotnost

-zvuky

Čalouněné postele

Takové pěkné čalounění jako ze zámku, to je radost. Opět – pozor na ladění s interiérem. Lůžko i čelo čalouněných postelí bývá potaženo textilií, látkou, koženkou nebo pravou kůží.

+úložný prostor

-nevhodné pro alergiky

3. Velikost postele

Je libo manželská postel, skládací ke stěně nebo snad jednopostel pro předškoláky?

Manželská postel by měla být široká alespoň 180-200 cm, případně (pokud jste skladní nebo se máte dlouhodobě opravdu rádi) si vystačíte s prodlouženou postelí, resp. S dvojpostelí o šířce 160 cm.

Jednolůžko bývá standardně v šíři 90 cm. Pro lepší pohodlí určitě vybírejte stodvacítku. Na občasné přespání kamarádů/kamarádek kupujte radši stočtyřicítku – nikdy nevíte.

Délka postele – standard je 200 cm. Jestli máte dva metry a nechcete v noci větrat nohy, tak vybírejte alespoň 210 cm.

Pozor na postelovou mafii – několik rad na závěr

Určitě se nenechte zmást kávou zdarma, voňavým prostředím nebo vysmátým přátelským prodavačem. Dejte na vlastní intuici, postel si pořádně prohlédněte a vyzkoušejte. Nikam nespěchtejte.

 • postel si jděte vybrat/vyzkoušet do prodejny/showroomu
 • Lehněte si
 • Schrupněte si (proč ne)
 • Vzbuďte se, zkontrolujte doklady a postel si pořádně prohlédněte
 • Zeptejte se prodavače na jeho názor a diskutujte o variantách
 • Opět si postel vyzkoušejte a prohlédněte
 • Dejte na vlastní pocity, nenechte se přemluvit k něčemu co nechcete nebo čeho se chce prodavač zbavit
 • Jak vybrat kuchyňský robot

  Jak vybrat kuchyňský robot

  Kvalitní kuchyňský robot je spotřebič, který dokáže každé hospodyňce ušetřit spoustu času a nervů. Při jeho výběru je třeba soustředit se na mnohem více než jen na barvu a design. Při nesprávném výběru se vám totiž může stát, že na spotřebič se bude pouze prášit na lince. Jak vybrat ten správný, který se stane vaší[Read more…]

 • Jak vyrobit adventní věnec

  Jak vyrobit adventní věnec

  Adventní věnec není žádná věda, hravě jej zvládne každý. Ne nadarmo se říká – nelepší věnec (dárek) je ten, který člověk vyrobí sám, z lásky. Jak vyrobit adventní věnec snadno a rychle.

 • Jak vybrat matraci

  Jak vybrat matraci

  Věděli jste, že každý člověk stráví až jednu třetinu svého života v posteli? Proto určitě není dobré podceňovat její výběr a šetřit na ní. Nebo snad chcete strávit třetinu života na nekvalitním a nepohodlném lůžku? Vyznat se v široké nabídce není ale úplně jednoduché. Jak tedy zvolit tu správnou matraci, která Vám poskytne kvalitní odpočinek? Tady[Read more…]