Jak vybrat správný bazén

Jak vybrat správný bazén

Vybrat správný bazén rozhodně není lehký úkol. Je třeba se zamyslet, kdo ho bude užívat, co od něj očekáváme a jaký typ je nám nejsympatičtější. Vzhledem k tomu, že tato investice je dlouhodobá, je důležité toto rozhodnutí neuspěchat. Klíčovými prvky jsou tvar, velikost a materiál.  Dnešní trh nabízí nepřeberné množství variant, pojďte se tedy podívat na některé z nich.

Nadzemní bazén či do země?

Jednou z prvních myšlenek při výběru bazénu určitě bude, zda vybrat nadzemní bazén či bazén do země. Výhodou nadzemních bazénu může být cena či nepotřebné stavební úpravy zahrady, na rozdíl od bazénu do země. Nevýhodou však je menší množství variant či častější výkyvy teplot. Navíc nadzemní bazén musíme přes zimní sezonu uklízet, aby se nepoškodil. Co se týče bazénu do země, počáteční náklady jsou sice vyšší, ale odvděčí se nám delší koupací sezonou a velkým množstvím variant, z kterých si vybere každý. Na zimu se dá jednoduše zazimovat.

Oválný či hranatý bazén?

Bazén by se vám samozřejmě měl líbit. Je třeba se ale zamyslet i nad praktickými vlastnostmi jednotlivých tvarů. Dobře si musíte rozmyslet, jaké budou rozměry bazénu, tak aby bazén třeba nezabíral místo na celé zahradě. Pokud chcete bazén primárně na plavání, rozhodně si nevybírejte kulatý tvar. Při plavání v kulatém bazénu budete mít totiž brzy jednu ruku více namakanou než druhou. Praktickým řešením je hranatý bazén, který maximálně využije svou plochu a nemusíme zastřešovat i nevyužité rohy, jako tomu je u kulatého či oválného bazénu. Nevýhodou hranatých bazénu může být, že automatický vysavač se nedostane do rohů a musíte je tak vyčistit ručně. Nejideálnějším řešením je tedy obdélník se zaoblenými rohy. U tohoto typu bazénu je zajištěna dobrá cirkulace vody a v rozích se nedrží nečistoty.

betonový bazén

Betonový bazének zapuštěný do venkovní terasy s panoramatickým výhledem…ach!

Jaký zvolit materiál

Dejme tomu, že už máte rozmyšleno, zda chcete nadzemní bazén či do země. Pojďte se tedy podívat, jaké existují materiály, z kterých se vyrábí bazény zapuštěné do země.

Fóliové bazény

Pokud nechcete za bazén utrácet velmi vysoké částky, můžete zvolit fóliový bazén s kovovou konstrukcí. Ty jsou žádané nejen kvůli jejich příznivému poměru mezi cenou a výkonem, ale také kvůli snadné a rychlé montáži.  Výhodou je i snadná oprava bazénu bez nutnosti vypustit všechnu vodu. Jejich nevýhodou je, že jsou tvořeny s několika částí, takže se časem můžou objevit trhliny ve spárách. I tak se životnost tohoto druhu odhaduje na 8 až 10 let.

Laminátové bazény

Laminátové bazény se pyšní hlavně délkou životnosti a elegantním designem. Tento materiál vydrží téměř cokoli, pokud se však stane, že ho něčím prorazíte nebo poškrábete, dá se jednoduše opravit. Všechny laminátové bazény jsou ukončeny takzvaným límcem, díky kterému není nutné platit za lemovou dlažbu, která je celkem drahá. Bazén z laminátu je vyrobený z jednoho kusu, takže nemá žádné spoje, ve kterých by se mohly dělat trhliny či usazovat nečistoty. Jejich životnost může být až 50 let. V případě stěhování či koupě většího bazénu můžete bazén prodat, protože oproti plastovému bazénu zvládne přepravu a zasazení jinam.

Betonové bazény

Využití betonových bazénu v České republice je čím dál menší. Děje se tomu především proto, že jejich pořizovací cena je vysoká a doba výstavby je dlouhá. Životnost betonového bazénu je ale velmi vysoká.

Keramické bazény

Velmi estetickou variantou jsou bazény vyrobeny z keramických materiálů. Keramická vrstva dodává bazénu pevnost, prodlužuje jeho životnost a slouží také jako vysoce efektivní tepelná izolace. Pod keramickou vrstvou se skrývá laminát, protože keramika je příliš křehká na to, aby tvořila svrchní vrstvu. Cena keramických bazénu je však vyšší než cena bazénů laminátových.

Keramický bazén

Keramika je v bazénech velmi žádaná… ale taky docela drahá. Detailní pohled na nebesky modré dlaždičky.

Nerezové bazény

Životnost bazénů z nerezu je téměř neomezená. I přes to se s nimi setkáte téměř jen na veřejných koupalištích, protože pořizovací cena je velmi vysoká. Nerezové bazény mají skvělé hygienické vlastnosti a pyšní se vysokou mechanickou odolností. Jejich výstavba je poměrně náročná, protože je třeba dodržovat přísné stavební postupy. Pro soukromé účely jsou nerezové bazény vzhledem k ceně téměř nevyužitelné.

 • Jak vybrat kuchyňský robot

  Jak vybrat kuchyňský robot

  Kvalitní kuchyňský robot je spotřebič, který dokáže každé hospodyňce ušetřit spoustu času a nervů. Při jeho výběru je třeba soustředit se na mnohem více než jen na barvu a design. Při nesprávném výběru se vám totiž může stát, že na spotřebič se bude pouze prášit na lince. Jak vybrat ten správný, který se stane vaší[Read more…]

 • Jak vyrobit adventní věnec

  Jak vyrobit adventní věnec

  Adventní věnec není žádná věda, hravě jej zvládne každý. Ne nadarmo se říká – nelepší věnec (dárek) je ten, který člověk vyrobí sám, z lásky. Jak vyrobit adventní věnec snadno a rychle.

 • Jak vybrat matraci

  Jak vybrat matraci

  Věděli jste, že každý člověk stráví až jednu třetinu svého života v posteli? Proto určitě není dobré podceňovat její výběr a šetřit na ní. Nebo snad chcete strávit třetinu života na nekvalitním a nepohodlném lůžku? Vyznat se v široké nabídce není ale úplně jednoduché. Jak tedy zvolit tu správnou matraci, která Vám poskytne kvalitní odpočinek? Tady[Read more…]