vybavení předsíně

Jak zařídit předsíň

Předsíň patří mezi nejmenší místnosti, hned po záchodu a špajzu. Nebudeme diskutovat o tom, která cimra je snad důležitější nebo méně, vstupní chodba je zkrátka okno do domova.

Předsíňový botník

Funkční uložení bot do botníku vás udělá o 77 % šťastnější. (zdroj: wikicommons, http://bit.ly/2y5E8Zy)

Vstupní hala (předsíň, vstupní chodba, vestibul chcete-li) dělá první dojem. Takzvaný haló efekt dokonale pokazí štosy magazínů s ročníkem vydání 65, otrhané papuče nebo snad holínky umazané jak od Krále Šumavy. Předsíň může vypadat i hezky, stylově. Dokonce i malá předsíň v bytě v paneláku.

Zápasíte s tím jak je předsíň mrňavá a nic se “tam” nevejde? Omyl. Na základě expertního odhadu pohledem z okna si buďte jisti, že předsíň má 90 % domácností stejně malou, jako je ta vaše. Dost chytrých řečí, pojďme se podívat, jak na to.

Osvětlení do předsíně

Dostatek světla v místnosti dokáže udělat hodně parády. A nemusíte hned brát do ruky “kango” a bourat nosné stěny. Dostatek světla se jednoduše dostaví díky velkému zrcadlu. Nemusíte ani chodit do antikvariátu a kupovat starožitnosti s pozlaceným rámem. Hoďte voko na zrcadlové folie.

Ke světlu si můžete také pomoci prosklenými dveřmi nebo decentním osvětlením. Volte raději stropní osvětlení, než lustr po babičce.

Odkládací plochy

Klíče, klobouky, buřinky, odsmraďovače bot, vosky a podobné sepetičky potřebují své místo. Zamyslete se nad tím, co všechno je v předsíni nezbytně nutné, a co naopak může zůstat v útrobách domu, v krámárně nebo snad v dílně. V předsíni by měly být jen nezbytně nutné věci, zkrátka to, co tam patří a často to používáte.

Odkládací plochu sama o sobě může implicitně tvořit pěkná komoda. A zabijete dvě mouchy jednou ranou – dovnitř dáte všechny potřebné věci, nahoru zase můžete dát nějakou pěknou dekoraci.

Kam s kabáty, bundami, kabelkami a deštníky? Tady máte několik variant: věšáková odkládací stěna, klasická skříň nebo vestavná skříň na míru. Je to jasné. Věšáková stěna vám asi nebude stačit, a bude spíš jako lehce přístupný a efektní prvek, kde uložíte aktuálně používané bundy a kabelky. Vestavné skříně vám zase dají dostatek prostoru na několik kabátů nebo kabelek. Skříně oceníte se zašupovacími nebo skládacími dveřmi.

Botník

Výrazný odér z bot, co vás zaručeně praští po nose, kdo by o to stál. Je jasné, že boty nebudou vonět po fialkách, i když jsou různé triky, jak se zápachu zbavit. Nicméně, teď jde o to, “kam s nimi”. Boty se mohou jen tak ledabyle náhodným rozdělením povalovat po místnosti, pěkně srovnané do řady jako vojáci, uložené v krabicích, nebo naskládané v botníku. Asi se shodneme, že poslední varianta je ideální a měla by být naším cílem.

Skříně na boty

Už v roce 1957 chytří sousedé z Magdeburgu věděli, jak efektivně uložit boty. (zdroj: wikicommons, http://bit.ly/2xpLzgV)

Když už se rozhodnete pro předsíňový botník, kterých je habakuk, rozmyslete si, kolik asi tak bot používají členové vaší domácnosti + k tomu připočítejte místo pro hosty. Mimosezónní boty můžete vyčistit a uložit do krabic, kde nejsou na očích a nebudou zbytečně zavazet v botníku.

Předsíňové doplńky

Co ještě do předsíně? Už toho je docela požehnaně, že.

Už jsme tu nakousli důležitost zrcadla. Dodržujete-li feng shuei, nikdy nedávejte zrcadlo hned proti vstupu do místnosti, nepůsobí to dobře. Mělo by být dostatečně veliké, ideálně když zobrazuje celou postavu.

Když vám zbude kousek místa, můžete předsíňku okrášlit také květinami, drobnými dekoracemi nebo menšími obrazy. Určitě nezapomeňte obouvátko. Když máte možnost, určitě oceníte menší křesílko, nebo alespoň štokrlátko na pohodlnější obouvání a zouvání.

Prohlédněte si inspiraci do předsíně:

Inspirace na vstupní chodby

Komentáře