Nejčastější závady praček – je lepší oprava nebo nová?

Nejčastější závady praček – je lepší oprava nebo nová?

Každý spotřebič má svoji životnost, a jinak tomu není ani u praček. Pravděpodobně i u vaší pračky přijde jednou doba, kdy nebude všechno fungovat, tak jak má. Některé chyby lze jednoduše opravit, u jiných se do opravy nevyplatí investovat, a některým závadám můžete jednoduše zabránit. Jak ale na kterou závadu?

Studená voda v pračce

Velmi častou závadou, která se u praček objevuje je, že prádlo se nevypere dostatečně a během praní je pračka studená. To většinou způsobuje porucha topného tělesa. Oprava této závady se pohybuje i s prací kolem 1600 Kč. Stojí tedy za zvážení, jak dlouho pračku máte, a zda je tato oprava finančně výhodná. U této opravy je třeba zavolat šikovného opraváře, který topné těleso vymění.

Ještě než se ale pustíte do volání opraváře, zkuste používat jen polovinu množství pracího prášku, než je doporučováno výrobcem. Při větším množství prášku totiž může docházet k tomu, že topné těleso nebude plavat ve vodě, ale v pěně. To způsobuje, že se přehřívá a nebo se může dokonce spálit.

Prevence je základ

Pokud se domníváte, že prevence od začátku je zbytečná, protože je to přeci nový spotřebič, který nepotřebuje žádnou speciální péči, tak jste na omylu. Obzvláště u praček je pravidelná údržba velmi důležitou součástí. Doporučujeme dodržovat tyto jednoduché 4 rady:

 • Pokud pračka dopere, snažte se co nejdříve prádlo vyndat a pověsit, aby se nezatěžoval buben.
 • Každé hospodyňce se stane, že občas zapomene vyprázdnit kapsy a tak můžou sponky, knoflíky či mince zůstávat v manžetě. Pravidelně tuto oblast vyprazdňujte a vytřete do sucha.
 • Každé 3 měsíce by filtr u pračky měl projít důkladným čištěním.
 • Alespoň jednou měsíčně vyčistěte dávkovací šuplík. Zbytky aviváže a pracího prášku můžou dělat na prádle skvrny.

Buben se netočí

I přes to, že se pračka zapnula a naplnila vodou, po skončení programu vyndáváte prádlo celé špinavé? To je zapříčiněno nejspíše tím, že se buben pračky netočí. Tato závada bývá většinou poškozeným řemenem, motorem či chybou v systému. Pokud se jedná o poškozený řemen či motor, bývá oprava finančně náročnější. I v tomto případě je nejlepší zavolat opraváře, s kterým je vhodné konzultovat další postup.

Voda se nevypouští

Je dopráno, prací program hlásí konec, ale voda je stále v pračce a nevypadá to, že by se jí chtělo ven. I to je scénář, který může nastat. Ještě, než začnete plašit, že vaši pračku budete muset vynést z bytu po předních, zkuste vyčistit odtokový filtr, který může být ucpaný. Ten snadno odšroubujete a ručně vyčistíte. Filtr se většinou nachází v pravém či levém dolním rohu pračky. Ještě, než se do této opravy pustíte, připravte si pod filtr menší nádobu na vodu, která z filtru pravděpodobně odteče. Tato jednoduchá operace by se měla dělat pravidelně jednou za 3 měsíce, jak už bylo zmíněno výše.

oprava programu pračky

Pokud ani tato oprava nepomohla, zkontrolujte ještě vypouštěcí čerpadlo. To se nachází hned pod filtrem. Při čištění této součástky buďte velmi opatrní, aby se lopatky mohly volně pohybovat. A pokud už ani tato rada nepomůže, nezbývá nic jiného než zavolat někoho povolanějšího.

Voda je všude kolem

U této závady může být důvodů hned několik. Tím prvním, proč pračka teče může být zapomenutý předmět v manžetě. Dalším nešvarem je poškozená či uvolněná těsnící guma u dvířek. Tu stačí vyměnit a problém je vyřešen. Pokud pračku vlastníte už nějaký ten rok, je třeba dát si pozor na rez, s kterou se nedá nic moc dělat a zde je na místě pořídit pračku novou. Důvodem tekoucí pračky bývá zanedbaná péče o filtr nebo odpadní hadici pračky. Pak dochází k velkému nánosu nepořádku či vodního kamene, který nemá kam odtéct a hledá jinou možnost, většinou dvířka.

 • Jak vybrat kuchyňský robot

  Jak vybrat kuchyňský robot

  Kvalitní kuchyňský robot je spotřebič, který dokáže každé hospodyňce ušetřit spoustu času a nervů. Při jeho výběru je třeba soustředit se na mnohem více než jen na barvu a design. Při nesprávném výběru se vám totiž může stát, že na spotřebič se bude pouze prášit na lince. Jak vybrat ten správný, který se stane vaší[Read more…]

 • Jak vyrobit adventní věnec

  Jak vyrobit adventní věnec

  Adventní věnec není žádná věda, hravě jej zvládne každý. Ne nadarmo se říká – nelepší věnec (dárek) je ten, který člověk vyrobí sám, z lásky. Jak vyrobit adventní věnec snadno a rychle.

 • Jak vybrat matraci

  Jak vybrat matraci

  Věděli jste, že každý člověk stráví až jednu třetinu svého života v posteli? Proto určitě není dobré podceňovat její výběr a šetřit na ní. Nebo snad chcete strávit třetinu života na nekvalitním a nepohodlném lůžku? Vyznat se v široké nabídce není ale úplně jednoduché. Jak tedy zvolit tu správnou matraci, která Vám poskytne kvalitní odpočinek? Tady[Read more…]