Nenáročné pokojové květiny

Nenáročné pokojové rostliny a květiny

Druhů pokojových květin a rostlin je celá řada, ale přiznejme si, kdo má v dnešním uspěchaném světě čas nebo občas zapomene zalít, orosit nebo vyměnit substrát? Některé pokojovky nepotřebují tolik pozornosti, víte jaké to jsou?

Zkušení zahrádkáři a květinkáři ví, že se bavíme o tučnolistých (sukulentních) květinách. Tyto rostlinky zadržují v listech vodu a jsou na drsné podmínky zvyklé. Začátečníci (nebo lidé 21. století) se tak nemusí bát, že na květinku kýchnou a ta zvadne jako fialky. Sukulenty zvládnou ledacos, a navíc pěkně vypadají. Rostlinky v domácnosti navíc pohlcují škodlivé látky a navozují dobrou náladu.

Aloe Vera

Nenáročná sukulentní pokojovka, proslulá pozitivními účinky na zdraví. Pěstování Aloe je velmi prosté, tato nekvetoucí rostlinka nevyžaduje žádnou speciální péči. Je zvyklá na sucho, a vydrží několik dní bez zalévání. Aloe je vhodná například do kuchyně nebo obýváku, kde je dostatek světla – rostlinka je původem ze severní Afriky a je ráda na sluníčku (ideálně na jižní straně domu). Suchomilnou rostlinku zasaďte do písčité půdy a nepřelévejte.

Aloe Vera rostlina
Šťáva z Aloe hojí vnější rány. (zdroj: wikicommons, http://bit.ly/2hh7Wf9)

Pěstování Aloe

  • na světlo, ideálně do kuchyně nebo obýváku na okno
  • suchomilná rostlinka, nepřelévat


Aloe a zdraví

  • Pomáhá při onemocnění trávicího ústrojí, diabetu, hypercholesterolémii, astmatu a snížené imunitě
  • Protizánětlivé účinky a pomáhá při hojení ran nebo kožních problémů
  • Aplikace přímo listy (šťávou z Aloe) nebo například pomocí aloe gelů
  • Aloe neužívejte dlouhodobě (nejdéle 6-8 týdnů)
  • Účinky z Aloe od Maki
  • Bylinky pro všechny


Recepty a tipy

Lopatkovec

Nejlepší, nezničitelná, prostě nej. Jestli hledáte pokojovou květinu, která snese i to, že se na ni týden nepodíváte (a neurazí se), tak je to právě lopatkovec. Pan nezničitelný (Spathiphyllum) roste stále jako za mlada, a často kvete. Na květenství si dejte pozor, je potřeba jej odstranit, aby rostlinka neztrácela na síle. Substrát by neměl být přemokřený, ale ne suchý jako poušť. Když mu dáte minimální a rozumnou péči, bude vám za odměnu vesele kvést po celý rok.

Spathiphyllum
Spathiphyllum nevyžaduje žádnou speciální péči. Je to nezmar. (zdroj: wikicommons, http://bit.ly/2y5E8Zy)

Pěstování Lopatkovce

Tlustice

Ne, nejedná se o nějaké hanlivé označení (tchýnin jazyk si představíme později), jde o nenáročnou pokojovou rostlinu. Tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea) patří mezi sukulenty a svými vlastnostmi se nápadně podobá Aloe. Miluje slunce, takže opět – ideálně na parapet na okno, kde svítí slunce. Pozor – rostlinku zalévat jen velmi zřídka – obvykle jednou měsíčně a v zimě ještě méně. Stejně jako byste krmili malého pejska, tak i tady příliš snahy škodí.

Crassula ovata
Tlustice může být i malá rostlinka, ne takový obr. (zdroj: wikicommons, http://bit.ly/2xOTMw9)

Dracéna

Důstojná a exotická zároveň, to je dracéna (dračinec, Dracaena). Bujná kštice, tlusté i tenké kmínky, převislé a vzpřímené listy – rostlina má různé druhy. Listy mohou mít červenohnědý okraj, jiné zase paprskovité (pruhované). Snese všechna místa v domácnosti, kromě přímého slunečního svitu. Spolehlivě ji zničíte příliš mokrou zeminou, proto opatrně. Stejně tak kdybyste ji pověsili (resp. posadili) do průvanu, také ráda nebude.

Dracaena Marginata
Dracaena Marginata – ve skutečnosti je mnohem hezčí, než vypadá. (zdroj: wikicommons, http://bit.ly/2yd7YeO)


Další oblíbené pokojovky – obrazový katalog

Fotogalerie (obrázky) nejoblíbenějších pokojových rostlin (květin, pokojovek) na území bývalého Rakouska-Uherska.

Eukalyptus (blahovičník)

eucalyptus citriodora
zdroj: http://bit.ly/2xi08kQ

 

Klivie (clivie, řemenatka)

Klivie
http://bit.ly/2hf0THc

 

Zmijovec

zmijovec
http://bit.ly/2hibt03

 

Curcuma (Kurkuma) longa

http://bit.ly/2f9PTXp

 

Zelenec (Chlorophytum)

Chlorophytum comosum
http://bit.ly/2ww5NXj

 

Cala (kala, kornoutnice)

http://bit.ly/2xQ89jN

Komentáře