Údržba bazénu

Údržba bazénu

Bazénová sezóna pomalu klepe na dveře, ale ještě než se vrhnete do vody je třeba si připomenout, jak na pravidelné ošetření vody v bazénu. Celoroční údržba vody není složitá, vyžaduje ale pravidelnost a pečlivost. Ta se vám vrátí v podobě průzračné vody a možnosti koupání až do podzimu. Tak jak na to, aby váš požitek z bazénu byl co největší?

Plachta pro otevřené bazény

Pokud bazén delší dobu nepoužíváte, nebo jej máte u rekreačního objektu, kam jezdíte jen občas, je vhodné jej zastřešit, obzvlášť, pokud jsou blízko stromy, ze kterých padají listy. Zastřešení nechrání jen před vnějším znečištěním, ale snižuje také vznik nežádoucích řas, jejichž výskyt se samozřejmě zvyšuje v teplém počasí. S pomocí zastřešení zvýšíme i teplotu vody a prodloužíme koupací sezónu. Pokud nechceme bazén zastřešovat, je možné použít krycí plachtu, která bazén alespoň částečně ochrání.

čištění bazénu

Pořádné čištění bazénu se neobejde bez patřičných prostředků

Průběžné ruční čištění

Žádný bazén se neubrání mírným nečistotám, jako je hmyz, prach, písek či kamínky. Tyto nečistoty je třeba pravidelně mechanicky odstraňovat, protože podporují tvorbu zákalu a řas. Pravidelně používejte bazénovou síťku na nečistoty. Tou se zbavíte nečistot, které zůstávají na hladině nebo volně plavou ve vodě. Síťka na nečistoty by se měla používat denně. Dalším pravidelným úkonem by mělo být čištění dna bazénu. Nečistoty, které jsou těžké, klesnou ke dnu, a je třeba je odsát automatickým či poloautomatickým vysavačem. Mezi tyto nečistoty může patřit písek, kamínky či listy. Čištění dna bazénu byste měli provádět alespoň dvakrát týdně.

Posledním mechanickým úkonem je čištění stěn bazénu. Na stěnách se permanentně usazuje prach, pyl či vodní kámen. Rozhodně nepoužívejte běžné domácí saponáty, které mohou znehodnotit kvalitu vody. Na mastnou linku na stěně bazénu používejte gelový čistič či produkt proti vodnímu kameni.

Filtrace vody

Filtrovat vodu můžete třeba s pomocí pískové filtrace, která funguje na technologii inspirované samotnou přírodou. Z bazénu putuje voda hadicí do filtrační nádoby, kde pod tlakem protéká křemičitou pískovou náplní, která zachycuje všechny nečistoty. Zpět se vrací průzračná a jiskřivá. U těchto zařízení je třeba pohlídat výkon a délku záruky. Během sezony by se měl alespoň jednou za den přefiltrovat celý objem bazénu a filtrace by to měla zvládnout za 6-8 hodin.

Pískových filtrací existuje celá řada s různým průtokem vody. Od těch nejmenších s průtokem 2 m3/h, které jsou vhodné jen pro úplně malé bazény, až po velké filtrace s průtokem přes 20 m3/h. Vždy platí, že bychom měli volit filtraci, jejíž čerpadlo bude mít vzhledem k objemu bazénu ještě průtokovou rezervu. Výběr filtru je vhodné konzultovat s odborníkem.

Filtrace vody v bazénu však nestačí a je třeba ji doplnit vhodnou chemikálií. Její použití však záleží na typu filtru či velikosti bazénu.

Správné pH

Alespoň jednou za týden je vhodné přeměřit hodnotu pH. Správná hodnota by se měla pohybovat mezi 7,2 až 7,6 pH. Pokud tuto hodnotu nemáte, musíte použít granulát nebo prášek, který je určený ke snížení nebo naopak zvýšení kyselosti. K těmto výrobkům je vždy přiložen přesný návod k použití.

Myslete na to, že veškerá údržba by se měla provádět pravidelně a systematicky. Jen s čistým bazénem bude váš požitek z koupání perfektní.

 • Jak vybrat kuchyňský robot

  Jak vybrat kuchyňský robot

  Kvalitní kuchyňský robot je spotřebič, který dokáže každé hospodyňce ušetřit spoustu času a nervů. Při jeho výběru je třeba soustředit se na mnohem více než jen na barvu a design. Při nesprávném výběru se vám totiž může stát, že na spotřebič se bude pouze prášit na lince. Jak vybrat ten správný, který se stane vaší[Read more…]

 • Jak vyrobit adventní věnec

  Jak vyrobit adventní věnec

  Adventní věnec není žádná věda, hravě jej zvládne každý. Ne nadarmo se říká – nelepší věnec (dárek) je ten, který člověk vyrobí sám, z lásky. Jak vyrobit adventní věnec snadno a rychle.

 • Jak vybrat matraci

  Jak vybrat matraci

  Věděli jste, že každý člověk stráví až jednu třetinu svého života v posteli? Proto určitě není dobré podceňovat její výběr a šetřit na ní. Nebo snad chcete strávit třetinu života na nekvalitním a nepohodlném lůžku? Vyznat se v široké nabídce není ale úplně jednoduché. Jak tedy zvolit tu správnou matraci, která Vám poskytne kvalitní odpočinek? Tady[Read more…]